receptár Rebarbora

>> utorok 13. mája 2025

 Rheum rhabarbarum (Rebarbora)

v západnej naturopatii, tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde

V západnej bylinnej medicíne sa rebarbora málokedy používa ako samostatný liek (monoterapia) dlhodobo – skôr sa pridáva do kombinovaných receptúr, kde sa využije jej špecifický účinok a súčasne sa zmiernia jej prípadné nežiaduce efekty. Uvádzame niekoľko hlavných kombinácií a receptúr:

  • Rebarbora + karminatíva (zázvor, fenikel, mäta): Toto je klasická kombinácia pri liečbe zápchy. Stimulačné preháňadlá ako rebarbora môžu u citlivých osôb vyvolať kŕče v bruchu počas vyprázdňovania. Preto sa od nepamäti kombinovali s teplými aromatickými bylinami – kúsok zázvoru, feniklu, rasce alebo mäty piepornej. Tieto karminatíva uvoľňujú hladké svaly čreva a zmierňujú nafukovanie a kŕče. Napríklad známy čínsky recept (používaný aj západnými bylinkármi) odporúča rebarborový prášok s pepermintovým olejom na zápchu u pacientov po mozgovej porážke. V európskej tradícii zasa tinktúra z rebarbory s prídavkom zázvoru (tzv. compound tincture of rhubarb) slúžila ako účinné preháňadlo bez nepríjemných kŕčov. Feniklový čaj s troškou rebarbory je ďalšia kombinácia – fenikel tlmí kŕče a rebarbora preženie; spolu pomôžu pri zápche so spastickou zložkou.
  • Rebarbora + magnézium (oxidy horečnaté): Pulvis rhei compositus známy ako Gregoryho prášok je historická lekárnická zmes obsahujúca prášok rebarbory a oxid horečnatý. Oxid horečnatý sám osebe pôsobí laxatívne (ťahá vodu do čreva) a taktiež neutralizuje kyseliny (antacidum). V kombinácii s rebarborou vzniká preháňadlo vhodné pre deti a citlivé osoby, pretože je jemnejšie – rebarbora prečistí, magnézium zriedi stolicu a zníži kyslosť (čím sa zníži dráždivosť antrachinónov). Gregoryho prášok sa užíval pri detských hnačkách aj zápchach (v malých dávkach proti hnačke, vo väčších ako preháňadlo). Dnes by sme to možno prirovnali k modernej kombinácii rebarbora + mliečnan horečnatý v nejakej kapsule na prírodné preháňanie.
  • Rebarbora + ostatné laxatíva: Ak bolo treba dosiahnuť veľmi silný preháňavý účinok, rebarbora sa kombinovala s inými antrachinónovými laxatívami ako sú senna (Cassia) alebo aloové latex. V tzv. Doverovej zmesi (ktorá sa však primárne používala ako potopudný prostriedok s ópiom) bola aj rebarbora pre mierny laxatívny účinok. V modernej dobe niektoré doplnky stravy na čistenie hrubého čreva obsahujú zmes rebarbora, senna, aloe, frangula a pod. Treba však dodať, že kombinovať viac stimulantných laxatív naraz je rizikové (ľahko vznikne silná hnačka a kŕče), preto to robia len skúsení bylinkári. Skôr sa zvyknú kombinovať rôzne typy preháňadiel: napríklad rebarbora (stimulant) + ľanové semeno (objemové laxatívum) + jablčný pektín (vláknina) – čím sa docieli komplexný, ale jemnejší účinok.
  • Rebarbora v “žalúdočných horkých” zmesiach: Rebarbora je súčasťou viacerých tradičných bitters receptúr. Najznámejšia je Švédska horká zmes (Swedish Bitters), kde spolu s ňou sú aj angelika, myrha, šafran, senna, kamfora a iné horké a aromatické látky. Táto zmes sa používa na podporu trávenia, pri plynatosti, ako amarum tonikum. Rebarbora v nej pôsobí laxatívne v prípade potreby – čiže ak má človek sklon k zápche, drobné množstvo v tinktúre ho ráno preženie, inak sa prejaví skôr ako digestívum. Tiež existuje stará receptúra Hiera Picra (“svätá horká”), ktorá kombinovala rebarboru a škoricu – paradoxne táto zmes bola určená na hnačky (rebarbora mala adstringovať, škorica dezinfikovať). Vidno, že už naši predkovia rozumeli dvojitému pôsobeniu rebarbory a volili partnera v zmesi podľa želaného efektu.
  • Čajová zmes na hnačku: Pri funkčných hnačkách sa v ľudovom liečiteľstve osvedčila kombinácia rebarbora + čučoriedkové listy + nátržnica (Potentilla tormentilla). V tejto zmesi rebarbora v malom množstve pôsobí protizápalovo a adstringentne, čučoriedkové listy a nátržnica dodajú triesloviny. Spoločne zastavujú hnačku a tlmia zápal črevnej steny. Iná kombinácia pre deti bola rebarbora + harmanček + dubová kôra – taktiež na hnačky, s harmančekom proti kŕčom a dubovou kôrou na zvýšenie adstringencie.
  • Rebarbora v antiparazitických kúrach: Preháňadlo sa často podáva po odčervení, aby vyhnalo mŕtve parazity z čriev. Namiesto silných syntetických preháňadiel možno podať rebarboru. V Indii aj Európe bola populárna tzv. Kúra trojím puncom – zmes tri byliny: Kamala prášok (Mallotus philippinensis) na mechanické omráčenie červov, Semená Quisqualis (Combretum) ako anthelmintikum a rebarbora ako purgatívum na vylúčenie. V novšej dobe niektoré bylinkové sirupy na detské parazity obsahovali rebarboru s tyrličom a s malým množstvom santonínu.
  • Vonkašíe použitie – kombinácie: Ako už bolo spomenuté, rebarborový prášok sa miešal s octom do kašičky a prikladal na pigmentové škvrny, pehy (ľudová snaha o zosvetlenie kože, kyseliny a antrachinóny mohli mať mierny efekt). Rovnako na kožné zápaly sa rebarbora kombinovala s inými bylinnými obkladmi – napr. s drvenými listami kapusty alebo s ílom – kde rebarbora dodala antiseptický a zvieravý komponent. V tradičnej ruskej medicíne sa zmes koreňa rebarbory s vaječnými bielkami používala ako balzam na popáleniny (zmiernila bolesť a zabránila infekcii, čo korešponduje s TČM použitím pri popáleninách.).

Tabuľka – Príklady kombinácií (západná prax):

Kombinácia

Účel a indikácia

Rebarbora + zázvor (tinktúra alebo odvar)

Zápcha – zázvor zmierni kŕče, zahrieva; rebarbora prečistí črevá (synergia účinku).

Rebarbora + mäta pieporná (olej alebo čaj)

Zápcha s plynatosťou – mäta uvoľní plynatosť a upokojí črevo, rebarbora stimuluje peristaltiku.

Rebarbora + fenikel + senna (čaj)

Silnejšie preháňadlo – senna a rebarbora sa dopĺňajú (viac antrachinónov), fenikel tlmí koliku.

Rebarbora + dubová kôra + harmanček

Hnačka – dubová kôra a rebarbora dodajú triesloviny (sťahujú), harmanček protizápalovo a spazmolyticky pôsobí.

Rebarbora + púpava + ostropestrec (zmes)

Detoxikácia pečene – púpava a ostropestrec regenerujú pečeň, rebarbora prečistí črevá a odvedie toxíny žlčou (komplexný účinok).

Rebarbora + kamilkový odvar (obklad)

Kožný ekzém, vyrážka – harmanček protizápalový, rebarbora mierne antiseptická a zvieravá, spolu urýchlia hojenie.

Rebarbora + sladké drievko + horcový koreň (bitter tinktúra)

Tráviace tonikum – horcový koreň a rebarbora silno horké (stimulujú trávenie), sladké drievko chráni sliznicu a zlepšuje chuť tinktúry.


Podrobné informácie nájdete tu z pohľadu Západnej nazuropatie, TČM, Ajurvédy

Blog

FOTO

Zverejnenie komentára

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP