Cesnak medvedí - Allium ursinum

>> utorok 26. februára 2019

Cesnak medvedí - Allium ursinum
Cesnak medvedí patrí medzi prvé jarné byliny, ktoré môžeme konzumovať. Spestrujú našu kuchyňu a podporuje naše zdravie. Prvé lístky zbierame postupne ako vyrastajú. Ale aby sme ich neponičili tak ponecháme vždy dva až tri lístky. Zbierame až do kvitnutia.
Pri zbere si dávame pozor na tri nebezpečné zámeny. Listy medvedice sa silne podobajú na jedovaté rastliny. Prvou je snežienka jarná  (Galanthus nivalis L.), druhou je jesienka obyčajná (Colchicum autumnale L.) a tretia ktorá sa podobá na medvedí cesnak je konvalinka voňavá (Convallaria majalis L.).
Rastie veľmi husto, vytvára prekrásnu scenériu zelených listov. Priláka vás cesnaková vôňa šíriaca sa okolo nás. Aby sme si boli istý, že zbierame medvedí cesnak, tak list trochu požmolíme a ucítime príjemná cesnaková vôňa.
Nech si vraví kto čo chce, ale medvedica lekárska má svoje vynikajúce zdravotné účinky. Veď naši predkovia na to prišli svojimi empirickými skúsenosťami a tie sa získavali storočia. Už Mathioli v 16 storočí písal: "Česnek jest přirozenosti ohnivé, totiž horké a suché, na čtvrtém stupni; jest moci pronikavé a ztenčující. Zahřívá a vysušuje studený a vlhký žaludek, rozpouští všecky hrubé a speklé vlhkosti v životě, otvírá ucpání, rozhání větry." Nepripadá nám to ako zabudnuté vedomosti? Keď aj súčasná Tradičná čínska medicína popisuje účinky bylín podobným spôsobom?
Aj Švajčiarsky liečiteľ a zelinkár kňaz Kunzle vraví „Prečisťuje celé telo, odstraňuje choré, usadené látky, ozdravuje krv, vypudzuje a zneškodňuje jedovaté látky. Večne chorľavejúci ľudia s lišajmi, múčnatou tvárou, škrofulózou a reumatizmom mali by si cesnak medvedí ceniť nad zlato. Ani jedna bylina na zemi nie je taká účinná na čistenie žalúdka, čriev a krvi. Mladí ľudia budú prekvitať ako ružové kríky a rozvíjať sa ako jedľové šišky na slnku!"
Ako ju môžeme použiť
Zelenina
Ako ideálny detoxikačný "špenát", môžeme ho spolu spraviť so žihľavou.
Do šalátov
Do nátierok
Korenina
Na drobno pokrájame čerstvé listy cesnaku medvedieho a dávame ho na chlieb, do polievok, šalátov a mäsitých jedál.

Spracujeme  ako tinktúru
Nakrájané listy na drobno alebo cibuľky naplníme až po hrdlo flašu, zalejeme 40% ražným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody.

Pripravíme víno
Za plnú hrsť nadrobno pokrájaných listov medvedice, krátko povaríme v 1/4 litri bieleho vína, osladíme podľa chuti medom a denne pomaly, po dúškoch pijeme.

Zdravotné účinky
Detoxikuje pečeň
Znižuje krvný tlak
Reguluje vysoký cholesterol
Celkovo prečisťuje krv
Pomáha pri bolestiach hlavy
Používame ho aj ako prevencia pred žalúdočnými vredmi
Chráni a prečisťuje obličky
Celkovo posilňuje imunitu
Okrem iného sa používa sa aj pri ťažkostiach: žalúdočných, časté hnačky, pri ťažkom trávení.
Poznáte Cesnak zvláštny? Prečítajte si niečo o ňom.
Foto


Máte záujem sa hlbšie zaoberať liečivými rastlinami či potravinami? Ponúkam vám aj individuálne konzultácie na tému liečivých rastlínliečivých húb a dietetiky z pohľadu termiky a chute potravín

Zverejnenie komentára

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP