Receptár: Ruža vráskava

>> sobota 26. apríla 2025

 Receptár:

Recepty – čaje, tinktúry, kúpele, kulinárske použitie, oleje

Mei Gui Hua je vďačná bylinka na prípravu rozličných domácich liečivých prostriedkov. Môže sa použiť samostatne (jednodruhový čaj či tinktúra) alebo v kombináciách s inými bylinami a potravinami. Nižšie uvádzame niekoľko praktických receptov a spôsobov využitia ruže:

Čaje (nálevy) z ruže

  • Jednoduchý ružový čaj: Najjednoduchšie je pripraviť si čaj zo samotných ružových púčikov. Dve čajové lyžičky sušenej Mei Gui Hua zalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte prikryté luhovať 5–10 minút, potom sceďte. Čaj má svetloružovú farbu a jemnú kvetinovú chuť. Môžete ho osladiť medom. Tento nápoj pôsobí relaxačne – výborne sa hodí večer na upokojenie, alebo dopoludnia pre zlepšenie nálady namiesto kávy. V lete sa dá piť vychladený s kockami ľadu a plátkom citróna ako ľadový ružový čaj (osviežujúci a hydratujúci). Pre silnejší účinok (napr. pri bolestiach) použite 4–5 g ruže na šálku a luhujte dlhšie (15 min).

 

  • Ruža s feniklom a koriandrom – tráviaci čaj: Ako spomínané vyššie, kombinácia ruže + fenikel + koriander je vynikajúca na trávenie. Recept: 1 čajová lyžička ružových pukov, 1/4 lyžičky podrvených feniklových semien a 1/4 lyžičky semien koriandra. Zaliať 300 ml vriacej vody a luhovať 7 minút. Sceďte. Pite teplé po jedle pri pocite plnosti, nervóznom žalúdku alebo nadúvaní. Čaj má sladkastú, jemne korenistú chuť (fenikel mu dodá anízový tón). Podľa praxe Yinova Center pitie tejto kombinácie “pomáha schladiť pečeň prehriatu stresom z alkoholu či nezdravej stravy”​. Môžete si ho dať aj preventívne pred očakávaným stresovým dňom.

 

  • Upokojujúci večerný čaj (ružovo-levanduľový): Zmiešajte rovnaké diely (napr. po 1 čajovej lyžičke) ružových pukov, sušeného harmančeka a sušenej levandule. Zmes zalejte 250 ml horúcej vody (90–95 °C, nie úplne vriacej – kvôli zachovaniu silíc) a luhujte 10 minút pod pokrievkou. Môžete pridať aj trochu medovky alebo lístky mäty pre osvieženie. Tento nálev vypite asi hodinu pred spánkom pre lepšie zaspanie a skvalitnenie spánku. Účinky: navodzuje pocit pokoja, uvoľňuje svalové napätie a upokojuje myseľ. Je vhodný aj pre deti (len znížte dávky – pre malých stačí 1/2 lyžičky ruže a štipka levandule s harmančekom). Pre tehotné radšej vynechajte levanduľu a dajte viac ruže a harmančeka. Tento čaj pomáha aj pri stresových bolestiach hlavy.

 

  • Čaj pre ženské zdravie (PMS čaj): Zmiešajte 2 diely ruže, 2 diely rebríčka obyčajného (myší chvost), 1 diel alchemilky a 1 diel medovky. Polievkovú lyžicu tejto zmesi povarte 5 minút v 500 ml vody, potom odstavte a nechajte ďalších 10 min luhovať. Sceďte a pite počas dňa po menších dávkach týždeň pred očakávanou menštruáciou. Táto zmes kombinuje ružu (uvoľní pečeň, zlepší náladu), rebríček a alchemilku (pôsobia na maternicu, zmiernia kŕče, upravia krvácanie) a medovku (ukľudní nervy). Pomáha pri predmenštruačnom syndróme – znižuje nervozitu, napätie v podbrušku aj prípadné tráviace ťažkosti pred menzesom. Počas menštruácie môžete pridať do čaju štipku škorice a zázvoru na prehriatie, ak sú kŕče silné a sprevádzané chladom.

Ďalšie recepty: tinktúry, kúpele, kozmetika, kulinárske použitie a podrobný elaborát nájdete TU


Čítajte o ruže vráskavej na blogu

Ruža vráskava z botanického pohľadu


Zverejnenie komentára

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP